trzaski

E-commerce projektowany wspólnie z użytkownikami

Sklep z płytami winylowymi budowany na bazie analizy danych

WYZWANIE

Trzaski.pl to sklep prowadzony przez pasjonatów muzyki i entuzjastów płyt winylowych. Problemy z jakim borykali się właściciele to wolne działanie starego sklepu – zarówno od strony klienta jak i panelu użytkownika, mimo sporej ilości wejść na stronę współczynnik konwersji był na niskim poziomie. Wielu klientów zgłaszało problemy z nieintuicyjnym sposobem przeglądania płyt, płyty były pomieszane kategoriami.

Zaproponowaliśmy stworzenie sklepu wraz z klientami – zapytanie ich, co ułatwiłoby im poruszanie się po sklepie, co jest frustrujące, jak moglibyśmy sklep ulepszyć. Przeprowadziliśmy więc ankiety, w których udział wzięło 50 osób (zaangażowaliśmy społeczność facebookową). Oprócz tego, przeprowadziliśmy audyt własny, zbudowaliśmy persony, przeanalizowaliśmy kilkaset sesji nagraniowych na stronie – które pokazały nam UX-owe błędy na stronie.

Rozwiązaliśmy problem SEO vs UX dotyczący niedostępnych płyt, które powodowały ruch organiczny, ale wzbudzały frustrację z powodu braku dostępności. Przeanalizowaliśmy dane dostarczone przez Google Analytics i Yandex Metrica. Na bazie wszystkich powyższych stworzyliśmy User Journey Map a na jej bazie zaprojektowaliśmy makietę oraz klikalny prototyp, który pozwolił wyeliminować ostatnie błędy. Przenieśliśmy też stronę na szybszy serwer.

Wszystkie te elementy złożyły się na w pełni funkcjonalny sklep uszyty na miarę dla klienta oraz przyjazny w obsłudze przez właścicieli sklepu. Sklep można zobaczyć pod adresem : https://trzaski.pl

ZAKRES PRAC

  • audyt
  • ankiety
  • makieta i prototypowanie strony
  • analiza Google Analytics i Yandex Metrica
  • User Journey Map
  • stworzenie person
  • SEO vs UX
  • programowanie WooCommerce

NARZĘDZIA I TECHNOLOGIE

Figma Screen recording Yandex Metrica Google Analytics Google Forms Audyt Woocommerce

Zebranie opinii od użytkowników sklepu

Trzaski.pl za naszą namową poprosiły swoją społeczność o wypełnienie ankiet zawierających pytanie takie jak  : „co najbardziej frustruje Cię w obecnym sklepie?” lub „czy aktualny podział gatunków muzycznych jest dla Ciebie ok?” itp. Na prośbę odpowiedziało 50 klientów sklepu, dostarczając nam solidną dawkę informacji – jak aktualny sklep wygląda w oczach obecnych klientów – czego mu brakuje a co jest dla nich funkcjonalne.

Najczęściej kupowane gatunki

Najchętniej kupowane płyty w zależności od stanu

Najczęściej wskazywane rzeczy do poprawy

Urządzenia, na jakich klienci przeglądają sklep

Smartfon
52%
Komputer
64%

Analiza nagrań z platformy Yandex

Stosując narzędzie Yandex Metrica, mogliśmy przeanalizować kilkaset sesji klientów sklepu, obserwując ich naturalne zachowanie, momenty opuszczenia sklepu, porzucanie koszyków itp.
Potwierdziło nam to wyniki ankiet oraz dostarczyło kolejnych obserwacji, dzięki którym mogliśmy przygotować nowy sklep uprzyjemniając jego obsługę klientom.

Analiza Yandex Metrica i Google Analytics

Dane dostarczone przez Metrice i Analytics, pokazały nam średni czas spędzany na stronie, przekazały informacje demograficzne, liczbę wejść w miesiącu, kluczowe dni w tygodniu, informacje  o współczynniku odrzuceń, kanałach wejścia na stronę. Dopełniły całości analitycznego obrazu ówczesnego starego sklepu.

Stworzenie person

Na bazie zebranych danych, stworzyliśmy profile klientów – aby lepiej ich zrozumieć i empatycznie wczuć się w ich potrzeby. Skorzystaliśmy tutaj z narzędzia „Persony”, czyli skonstruowania wirtualnych postaci wraz z ich potrzebami, frustracjami i remediami na nie.

Makieta i prototypowanie

Mając już tak obszerną wiedze o zastanej sytuacji, problemach jakie należy rozwiązać i celach do jakich dążymy, przystąpiliśmy do skonstruowania prototypu oraz klikalnej makiety w Figmie, która, pozwoliła nam przekuć informacje w funkcjonalne rozwiązania, które później wspólnie z klientem przetestowaliśmy, udoskonaliliśmy i zamknęliśmy etap projektowania na bazie danych przekazując gotowy prototyp do kodowania programiście

Efekt finalny - przyjazny, szybki i funkcjonalny e-commerce

Efektem naszych prac jest nowoczesny, sprawny mobilnie, szybki, przyjazny i funkcjonalny (zarówno od strony użytkownika jak i właściciela) sklep internetowy. Został on stworzony wspólnie z i dla użytkownika docelowego, korzystając z narzędzi UX. Dziękujemy ekipie Trzasków za wspólną ciekawą pracę nad sklepem. Przeglądajcie, sortujcie, korzystajcie z rekomendacji i kupujcie starannie wyselekcjonowane płyty winylowe na stronie  : https://trzaski.pl