trzaski

E-commerce projektowany wspólnie z użytkownikami

Sklep z płytami winylowymi budowany na bazie analizy danych

WYZWANIE

Trzaski.pl to sklep prowadzony przez pasjonatów muzyki i entuzjastów płyt winylowych. Problemy z jakim borykali się właściciele to wolne działanie starego sklepu – zarówno od strony klienta jak i panelu użytkownika, mimo sporej ilości wejść na stronę współczynnik konwersji był na niskim poziomie. Wielu klientów zgłaszało problemy z nieintuicyjnym sposobem przeglądania płyt, płyty były pomieszane kategoriami.

Zaproponowaliśmy stworzenie sklepu wraz z klientami – zapytanie ich, co ułatwiłoby im poruszanie się po sklepie, co jest frustrujące, jak moglibyśmy sklep ulepszyć. Przeprowadziliśmy więc ankiety, w których udział wzięło 50 osób (zaangażowaliśmy społeczność facebookową). Oprócz tego, przeprowadziliśmy audyt własny, zbudowaliśmy persony, przeanalizowaliśmy kilkaset sesji nagraniowych na stronie – które pokazały nam UX-owe błędy na stronie.

Rozwiązaliśmy problem SEO vs UX dotyczący niedostępnych płyt, które powodowały ruch organiczny, ale wzbudzały frustrację z powodu braku dostępności. Przeanalizowaliśmy dane dostarczone przez Google Analytics i Yandex Metrica. Na bazie wszystkich powyższych stworzyliśmy User Journey Map a na jej bazie zaprojektowaliśmy makietę oraz klikalny prototyp, który pozwolił wyeliminować ostatnie błędy. Przenieśliśmy też stronę na szybszy serwer.

Wszystkie te elementy złożyły się na w pełni funkcjonalny sklep uszyty na miarę dla klienta oraz przyjazny w obsłudze przez właścicieli sklepu. Sklep można zobaczyć pod adresem : https://trzaski.pl

ZAKRES PRAC

  • audyt
  • ankiety
  • makieta i prototypowanie strony
  • analiza Google Analytics i Yandex Metrica
  • User Journey Map
  • stworzenie person
  • SEO vs UX
  • programowanie WooCommerce

NARZĘDZIA I TECHNOLOGIE

Figma Screen recording Yandex Metrica Google Analytics Google Forms Audyt Woocommerce

Zebranie opinii od użytkowników sklepu

Trzaski.pl za naszą namową poprosiły swoją społeczność o wypełnienie ankiet zawierających pytanie takie jak  : „co najbardziej frustruje Cię w obecnym sklepie?” lub „czy aktualny podział gatunków muzycznych jest dla Ciebie ok?” itp. Na prośbę odpowiedziało 50 klientów sklepu, dostarczając nam solidną dawkę informacji – jak aktualny sklep wygląda w oczach obecnych klientów – czego mu brakuje a co jest dla nich funkcjonalne.

Najczęściej kupowane gatunki

Najchętniej kupowane płyty w zależności od stanu

Najczęściej wskazywane rzeczy do poprawy

Urządzenia, na jakich klienci przeglądają sklep

Smartfon
52%
Komputer
64%

Analiza Google Analytics

Dane dostarczone przez Analytics, pokazały nam średni czas spędzany na stronie, przekazały informacje demograficzne, liczbę wejść w miesiącu, kluczowe dni w tygodniu, informacje  o współczynniku odrzuceń, kanałach wejścia na stronę. Dopełniły całości analitycznego obrazu ówczesnego starego sklepu.

Stworzenie person

Na bazie zebranych danych, stworzyliśmy profile klientów – aby lepiej ich zrozumieć i empatycznie wczuć się w ich potrzeby. Skorzystaliśmy tutaj z narzędzia „Persony”, czyli skonstruowania wirtualnych postaci wraz z ich potrzebami, frustracjami i remediami na nie.

Makieta i prototypowanie

Mając już tak obszerną wiedze o zastanej sytuacji, problemach jakie należy rozwiązać i celach do jakich dążymy, przystąpiliśmy do skonstruowania prototypu oraz klikalnej makiety w Figmie, która, pozwoliła nam przekuć informacje w funkcjonalne rozwiązania, które później wspólnie z klientem przetestowaliśmy, udoskonaliliśmy i zamknęliśmy etap projektowania na bazie danych przekazując gotowy prototyp do kodowania programiście

Efekt finalny - przyjazny, szybki i funkcjonalny e-commerce

Efektem naszych prac jest nowoczesny, sprawny mobilnie, szybki, przyjazny i funkcjonalny (zarówno od strony użytkownika jak i właściciela) sklep internetowy. Został on stworzony wspólnie z i dla użytkownika docelowego, korzystając z narzędzi UX. Dziękujemy ekipie Trzasków za wspólną ciekawą pracę nad sklepem. Przeglądajcie, sortujcie, korzystajcie z rekomendacji i kupujcie starannie wyselekcjonowane płyty winylowe na stronie  : https://trzaski.pl